20 نکته برای عکاسی نوزاد

20نکته برای عکاسی نوزاد

در مقاله های پیشین که توسط تیم عکاسی تخصصی کودک، نوزاد، بارداری نی نی بین بازگردانی شد به نکاتی جهت عکاسی کودک اشاره شد، اما در مورد عکاسی نوزاد چطور؟

چالش عکاسی نوزاد اگر بیشتر از عکاسی کودک نباشد، کمتر از عکاسی کودک نیست. در این مقاله به نکاتی جهت عکاسی نوزاد اشاره شده است.

نوزادان تازه متولد شده ذهنیت و ادراک مخصوص خود را از جهان پیرامون دارند. به میزانی که شما بتوانید این فضا را درک کنید و به آن نزدیک شوید، شانس بهتری برای عکاسی بهتر از نوزاد دارید.

در این مقاله به بررسی عکاسی از نوزادان ۰-۳ سال پرداخته شده است

۱-لباسشون رو بپوشید- مدل های مختلف داشته باشید.

نوزادان مراحل رشد خود را سریع طی می کنند.عکاسی از نوزاد فرصتیست تا این مراحل به بهترین شکل ممکن ثبت شود. بهتر است از عکاسی نوزاد استفاده کنید تا  در طی تبدیل مراحل رشد  نوزاد به کودک خاطراتی ماندگار برای برای پدر و مادر و نوزاد ثبت کنید. برای عکاسی از نوزاد چند مد را به پدر و مادر نشان دهید. تم ها، رنگ ها، و مدل های مختلف عکاسی نوزاد را از قبل برای خود آماده کنید و بررسی کنید. داشتان کتابی کوچک از عکاسی نوزاد و یا عکاسی کودک نیز می تواند به شما کمک کند.

۲-محیطی شبیه خانه برای آن ها بسازید. (عکاسی در خانه نوزاد نیز مناسب است)

نوزادان در محیط هایی که با آن ها آشنا هستند احساس راحتی بیشتری می کنند. پس به جای آن که همیشه بخواهید به فضای استودیو و عکاسی  نوزاد در آتلیه فکر کنید، به عکس های نوزاد در خانه خود و عکاسی در محل نوزاد فکر کنید.و یا محیط استودیو خود را شبیه به خانه درآورید.

از بالش، پتو و کوسن برای دورپیچ کردن نوزاد و راحتی بیشتر نوزاد برای عکاسی نوزاد استفاده کنید. روی میزناهارخوری یا گوشه دنج نشیمن نیز گزینه مناسبی برای عکاسی از نوزاد است.

اهمیت نورپردازی طبیعی را فراموش نکنید. خیلی وقت ها بهتر است که عکاسی نوزاد در خانه مشتری انجام شود> البته برای عکاسی نوزاد در خانه، در صورتی که می خواهید از نور طبیعی جهت عکاسی نوزاد استفاده کنید از داشتن نور طبیعی مناسب در خانه نیز اطمینان حاصل کنید. برای راحتی بیشتر نوزاد و کودک، از خوشبو کننده های ملایم استفاده کنید.

۳-توجه به رنگ های پس زمینه

از رنگ های مناسب جهت رنگ پس زمینه در عکاسی نوزاد استفاده کنید.از آنجا که نوزادان و کودکان بسیار زیبا و خالص هستند عکاسی نوزاد و کودک خود تمام تمرکز را جلب می کند، برای استفاده از رنگ های پس زمینه از رنگ های ساده تر استفاده کنید تا از آشوب و شلوغی بی مورد دوری کنید.

۴- از نور طبیعی استفاده کنید

برای به وجود آوردن رنگ های طبیعی و آرامش بخش، توصیه می شود تا هنگام عکاسی از نوزاد و کودک از رنگ های طبیعی نیز استفاده کنید. از نور طبیعی پنجره ترجیحا در اول صبح و در عصر استفاده کنید. اجازه دهید تا نور با زاویه ۴۵ درجه به صورت کودک و نوزاد بتابد. این باعث می شود تا عکس های نوزاد و عکس های کودک زیباتر شود.

۵-اجازه دهید دراز بکشند

این نکته به طور اختصاصی به عکاسی نوزاد اشاره دارد. هنگام عکاسی از نوزاد شما می توانید آن ها را بنشانید اما اجازه دهید که تکیه داده و دراز بکشند. اینگونه عکس های بهتری از نوزاد و صورت نوزاد خواهید گرفت.

۶-بخندانیدشان

یک نوزاد شاد باعث عکس هایی می شود که به زندگی طراوت و زیبایی می بخشد. عکس های نوزاد با خنده ی واقعی و عکس های کودک که به صورت اینچنین است عکس های دارای روحی هستند که زندگی می بخشند.

از انواع اسباب بازی ها، مساله ها و ارتباط خود استفاده کنید تا نوزاد و کودک را بخندانید. در این لحظه فرصت عکس طلایی را خواهید داشت. عکسی که نوزاد و کودک با چشمان بی گناه خود، خنده و لبخندی واقعی به جهان اهدا می کنند.

۷-از عناصر مختلف استفاده کنید

اسباب بازی، میله های نرم، پتو، سازها و… گزینه های خوبی هستند تا بتوانید از عناصر بیشتری در عکاسی از نوزاد استفاده کنید. همچنین می توانید از گل، کروات و دیگر وسایل بی ضرر برای عکاسی نوزاد استفاده کنید. استفاده از دسته گل های نرم روی سر کودک می تواند به زیباتر شدن عکاسی نوزاد، کودک کمک کند. فقط از همه ی عناصر با هم استفاده نکنید چرا که تمرکز اصلی عکاسی نوزاد و کودک، به روی نوزاد و کودک است. و نباید انقدر از عناصر استفاده کرد که سوژه اصلی فراموش شود.

۸-مدام شات بزنید (عکاسی کنید)

لحظه ی مناسبی وجود ندارد؛ شما باید پیوسته شات بزنید. نوزادان حس ها و تنش های مختلفی را بروز می دهند که هر زمانی ممکن است رخ دهد، وظیفه شما به عنوان عکاس نوزاد این است که مدام عکاسی کنید تا فرصت ها را از دست ندهید.

۹-با کودک (نوزاد) صادقانه برخورد کنید

روی تمام ژست هایی که واقعی و صادقانه است دست بذارید. به عکس هایی هم که برنامه ریزی نشده است بپردازید.

لحظاتی را پر از بازیگوشی و شیطنت نیز برای آن ها بگذارید. هنگامی که کودک یا نوزاد احساسات واقعی خود را بروز می دهد، فرصت مناسبی برای عکاسی از نوزاد و یا عکاسی از کودک می باشد. به ارتباط کودک و نوزاد با پدر و مادر و برادر و خواهر خود دقت کنید. لبخندی که یک نوزاد و کودک هنگام ارتباط با خانواده دارد سوژه مناسبی برای عکاسی است. که عموما پدر و مادر انتظار آن را ندارند. عکاسی از نوزاد با پدر و مادر همیشه یکی از زیباترین عکس ها است.

۱۰-بر روی چشم ها فکوس کنید

همیشه بر روی چشم ها تمرکز کنید. از بالا عکس بگیرید و به کودک و نوزاد نگاه کنید. برای نوزادان تازه متولد شده زمانی که به نظر می رسد در خواب هستند می توانید روی مژه ها تمرکز کنید.

بچه ها چشم های بزرگ و زیبایی دارند که می تواند تاریک ترین اتاق را روشن کند> بنابراین برای عکاسی از نوزاد، و یا عکاسی  از کودک از چشم ها غافل نشوید.

برای اینکه عکس های نوزاد و کودک خوب به نظر برسد،‌اطمینان حاصل کنید که از پس زمینه شلوغ استفاده نکنید.

۱۱- با بچه ها صحبت کنید

شاید به نظر عجیب برسد، اما عکاسی از بچه ( کودک، نوزاد) به طور معناداری به ارتباط بهتر شما با کودک و نوزاد کمک می کند. شما نتیجه ی این کار را در عکس های نوزاد و عکس های کودک مشاهده خواهید کرد. با صحبت کردن با بچه ها،‌ آن ها را وادار سازید تا به شما نگاه کنند و بر شما تمرکز کنند. صحبت با نوزادان و کودکان قبل از اینکه شما به پشت لنز بروید حس راحتی به نوزاد القا می کند و باعث می شود بتوانید عکس های بهتری از بچه ها بگیرید. شاید بهتر باشد قبل از عکاسی از کودک و یا عکاسی از نوزاد با پدر و مادر آن ها صحبت کنید تا بفهمید چه چیزی نوزاد (کودک) را میخنداند تا بیشتر در مورد آن صحبت کنید و چه چیزی آن ها را می ترساند تا از آن ها دوری کنید.

نوزادان نسبت به صداها کاملا آگاه هستند. آن ها سرشان را به صدایی که مورد علاقه شان است می چرخانند و کج می کنند> برای عکاسی نوزاد با نوزاد صحبت کنید و ارتباط صدایی را مدنظر بگیرید.

۱۲-خانواده نوزاد را نیز درگیر کنید

والدین کودک و نوزاد را تا جایی که می توانید درگیر عکاسی نوزاد و عکاسی کودک کنید.

ابتدا از نوزاد و کودک به تنهایی عکاسی کنید. سپس عکاسی نوزاد و کودک با پدر و مادر و خواهر و برادر هایش را بررسی کنید. در هنگام از کودک و نوزاد با خواهر و برادرهایشان سعی کنید تا جایی که می توانید لحظات منحصر به فردی بیافرینید و لحظات و ارتباط آن ها را به تصویر بکشید. هنگام پوز حمایتی خواهر و برادر بزرگتر از کودک و نوزاد از آن ها عکس بگیرید. هنگامی که نوزاد و یا کودک به چشمان پدر، مادر خود نگاه می کنند عکاسی نوزاد و عکاسی کودک را انجام دهید.

این عکس ها به منحصر به فرد شدن عکس ها و ایجاد حس های ناب و خالص خانواده در عکس های خانوادگی کمک می کند.

۱۳-از یک دستیار عکاس در صورت نیاز کمک بگیرید

عکاسی از نوزاد به تنهایی توسط یک عکاس مشکل است.

از آنجا که نوزاد موجودی لطیف و حساس است و حرکات زیادی دارد این کار بهتر است به صورت تخصصی انجام شود. یا توسط آتلیه مخصوص نوزاد و کودک، و یا اینکه اگر خودتان میخواهید عکاسی کنید حتما یک دستیار داشته باشید.

دستیار عکاس می تواند در زمینه آماده کردن نوزاد و کودک برای عکاسی نوزاد و یا عکاسی کودک، سناریو سازی، صحبت با نوزاد و کودک، استفاده های مختلف از دکور به عکاس متخصص کودک و نوزاد کمک کند.

همچنین در صورت نیاز برای فلش های اضافی و نور مختلف نیاز به فردی که به عکاس کمک کند احساس خواهد شد. فردی که به عکاس برای عکاسی نوزاد و عکاسی کودک کمک می کند باید به ارتباط با کودکان و نوزاد ها آشنا باشد. ارتباط با نوزادها و کودکان زمینه برای گرفتن عکس های زیباتر از نوزاد فراهم می کند.

۱۴-در حالت ماکرو عکاسی کنید

بسیاری از عکاسان نوزاد و کودک از حالت ماکرو برای عکاسی نوزاد استفاده می کنند. این حالت باعث می شود صورت، لبخند و چشم های نوزاد و کودک رنگ و بویی خاص به عکس ها دهد.  البته عکس های ماکرو برای عکس های اختصاصی نوزاد مناسب است. برای عکس های خانوادگی و عکس های نوزاد با پدر و مادر خود بهتر است از عکس هایی با زاویه گسترده (واید) استفاده کنید.

۱۵-از نور فلش استفاده نکنید

از آنجا که چشمان نوزاد به نور حساس است تا جایی که می توانید از نور فلش استفاده نکنید. چون که ممکن است باعث ترس نوزاد شود. استفاده از سایه و نور طبیعی به راحتی هر چه بیشتر نوزاد جهت عکاسی نوزاد کمک خواهد کرد.

۱۶-عکس های خود را با  توجه به اندازه نوزاد/ کودک بگیرید

نوزادان در اندازه ها و شکل های متفاوتی هستند و شما نمی توانید یک روند را برای همه ی نوزادان انجام دهید. بهتر است نوع عکس های خود از نوزاد را با توجه به اندازه نوزاد تنظیم کنید. مثلا برای نوزادان تازه متولد شده عکاسی از نوزاد در حالت ماکرو می تواند مناسب باشد. و برای نوزادانی که می توانند بشینند یا روی پای خود بایستند عکاسی از نوزاد را با زاویه دید بیشتر انجام دهید.

۱۷-قاب بندی را رعایت کنید

یک عکس خوب شامل قاب بندی مناسب است. شما باید قاب، زوایا و هندسه را بشناسید تا با قاب بندی و زاویه بندی مناسب بتوانید بهترین عکس را از نوزاد و یا کودک بگیرید.

۱۸-استفاده از نرم افزار فوتوشاپ یا لایت روم را یاد بگیرید

عکاس های حرفه ای از فوتوشاپ و یا لایت روم برای ادیت عکاسی استفاده می کنند. این نرم افزارها به رنگ عکس های شما، سیاه سفیدی، و کراپ کردن عکس های نوزاد و کودک کمک می کند. شما از این نرم افزارها جهت تسهیل فرآیند و افزایش کیفیت عکاسی کودک و نوزاد می توانید استفاده کنید. البته در اینکار زیاده روی هم نکنید. ادیت بیش از حد و استفاده از فیلترهای زیاد عکس ها را از حالت واقعی و خالص بودن خود خارج می کند. خالص بودن عکس در عکاسی نوزاد یکی از موارد مهم و تاثیرگذار است.

۱۹-از فیلترهای مختلف استفاده کنید

استفاده از فیلترهای مختلف می تواند به متنوع تر شدن عکس های شما از نوزاد کمک کند. فقط به این اکتفا نکنید که از یک فیلتر خاص یا یک نوع عکس استفاده کنید؛ برای مثال می توانید از فیلتر سیاه-سفید جهت تاثیرگذاری بیشتر فضای عکاسی استفاده کنید.برای عکس هایی که از نور خورشید استفاده می شود میتوانید جهت تکمیل تر شدن فضا از فیلترهای کم نور جهت بهتر شدن عکس نوزاد کمک بگیرید.

۲۰-تمرین و تمرین و تمرین

حتی اگر عکاسی از نوزاد را الان انجام نمیدهید، تمرین کنید. تمرین و تمرین. شات بزنید. از عروسک های نوزاد عکاسی کنید و نور و زوایا را بهتر درک کنید.

مقاله بالا تحت عنوان ۲۰نکته برای عکاسی نوزاد توسط تیم استودیو نوزاد، کودک نی نی بین از سایت Photojaanic بازگردانی شده است. هدف ما از این مقاله گرفتن عکس های هرچه بهتر و زیباتر از نوزادهای عزیز می باشد.

البته با توجه به حساسیت نوزاد و تکرارناپذیر بودن این دوران، بسیاری از خانواده ها تمایل دارند تا عکس های خود را در آتلیه عکاسی نوزاد، توسط تیم حرفه ای عکاسی نوزاد با تجهیزات و کادر حرفه ای انجام دهند. آتلیه عکاسی نوزاد نی نی بین در این مورد کنار شما خواهد بود تا زیباترین عکس ها را از نوزاد شما بگیرد. آتلیه عکاسی نی نی بین در زمینه عکاسی بارداری، عکاسی کودک و عکاسی نوزاد با بهره گرفتن از تیم و تجهیزات حرفه ای سعی در گرفتن بهترین عکس های نوزاد، کودک و بارداری دارد.

همچنین گاها به دلیل حساسیت نوزاد خانواده ها تمایل به عکاسی نوزاد در محل دارند که در این زمینه آتلیه عکاسی نوزاد نی نی بین در کنار شما خواهد بود. برای عکاسی نوزاد در خانه، عکاسی نوزاد در بیمارستان بعد از تولد، عکاسی از نوزاد در محل و عکاسی از نوزاد در محیط باز آتلیه عکاسی نوزاد نی نی بین در کنار شما خواهد بود.

آتلیه عکاسی نوزاد بارداریکودک نی نی بین

لینک اینستاگرام نی نی بین

ما در کنار شما خواهیم بود.